Zeytinyağının Sağlığa Mucizevi Etkileri Üzerine Bilimsel Çalışmalar

Z e y t i n y a ğ ı n ı n S a ğ l ı ğ a M u c i z e v i E t k i l e r i Ü z e r i n e B i l i m s e l Ç a l ı ş m a l a r

Facebook
Twitter
LinkedIn

Zeytinyağının Sağlığa Mucizevi Etkileri Üzerine Bilimsel Çalışmalar

“Her Şeyin Başı Sağlık” sözünü çokça duyar hatta hepimiz sıkça kullanırız. Konu sağlıklı beslenmeye, sağlığımıza iyi bakmaya geldiğinde ise bu söz nedense üzerimizdeki etkisini yitirir. Spor yapmanın, yediğimiz besinlere dikkat etmenin etkisini bir iksir gibi anında göremediğimiz için göz ardı ederiz. Hepimiz bunun istikrarlı bir yaşam biçimi olması gerektiğini, emek istediğini biliriz ve zorlanırız. Sağlığımız için spor ve beslenmeyi alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Bunun için de öncelikle bedenimize, yaşam kalitemize etkisine biz ikna olmalıyız. 

Bu nedenle de öncelikle gelin bilimsel çalışmalar ışığında zeytinyağının faydalarına bir göz atalım:

EPIC (European Prospective Investigetion into Cancer and Nutrition) Araştırmaları

EPIC araştırmaları Avrupa’da yarım milyondan fazla insanın üzerinde 15 yılı aşkın süredir beslenmenin sağlıkla ilişkisini araştırıyor. 

Avrupa’da 40 binden fazla İspanyol üzerinde kanserin beslenmeyle ilişkisine bakılan araştırmada, katılımcıların her gün bir çorba kaşığı zeytinyağı içmeye başlamasıyla kalp hastalıkları nedeniyle oluşan ölüm riskinin hemen hemen yarıya indiğini gösteriyor. Aynı araştırmanın bir diğer şaşırtıcı sonucu da zeytinyağını fazla tüketenlerin herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle ölüm riskinde %26 oranında azalma görülmesidir.

Bordo Üniversitesi Araştırması

2011’de Bordo Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada düzenli zeytinyağı tüketen 7.500 kişilik grup içinde felç riski oranının %40 azaldığını gösteren sonuçlar Neurology dergisine manşet olmuştur.

Yine bu araştırma sonucunda, düzenli zeytinyağı tüketimiyle diğer ciddi kronik rahatsızlıkların gelişme olasılığının da önemli ölçüde azaldığı ve Tip 2 diyabet gelişme riskinin yarıya düştüğü görülmüştür.

PREDİMED (Prevention with Mediterranean Diet- Akdeniz Diyetiyle Korunma)

İspanya’da yürütülen PREDİMED araştırması, rastgele örnekleme yoluyla ve kontrol grupları kullanılarak kalp hastalığı geliştirme riski yüksek 7.000 üzerinde katılımcıyla yürütülmüş bir çalışma.  Katılımcılar, düşük yağ diyeti ya da kuruyemiş ve yüksek antioksidan içeren natürel sızma zeytinyağıyla takviye edilen diyetler uygulanan gruplara rastgele yerleştirilmiştir. Natürel sızma zeytinyağı ve kuruyemişle takviye edilen Akdeniz diyetini uygulayan gruplarda kalp hastalıkları oranında %30 azalma olduğu görülmüştür.  

Zeytinyağının Şifasının Sesine Kulak Verin!

Zeytinyağının sağlık etkileri üzerine birçok üniversite ve araştırma merkezi çalışmalarına devam ediyor. Bildiklerimizin yanı sıra bilmediğimiz birçok faydasının da bilimsel çalışmalar ışığında keşfedilecektir. Bedensel ve ruhsal sağlığımız için zeytinyağının şifasının sesine kulak vermeli ve mutfaklarımızda zeytinyağına hak ettiği yeri vermeliyiz.

Yararlanılan kaynak:

Dr. Poole, Simon & Ridgway, Judy. Zeytinyağı Diyeti. İngiltere: ALFA Basım Yayın Dağıtım San. ve Tic. Ltd. Şti. 2017